Turnéplan 2018

Augusti

25/8 Arvika, Storåsen, Bålgård

19/8 Skattlösberg, Luossastugan

18/8 Skattlösberg, Luossastugan

17/8 Skattlösberg, Luossastugan

16/8 Skattlösberg, Luossastugan

15/8 Skattlösberg, Luossastugan

14/8 Skattlösberg, Luossastugan

13/8 Skattlösberg, Luossastugan

5/8 Dan Andersson veckan, Busstur i Finnmarken med Birgitta Ahrås

1/8 Dan Andersson veckan, Busstur i Finnmarken med Birgitta Ahrås

Juli

25/7 Hedemora, Wibberbo Bystuga, Vikbygdens intresseförening

24/7 Busstur till Bränntjärn, Bränntjärnstorpet, Dan Andersson program

21/7 Loses visfestival, Bollnäs, Södra finnskog

18/7 Norrbyås kyrka

15/7 Färila, Färilaveckan, Lasse krog, Kojbyn

9/7 Säfsen, Fredriksberg, Skifsen, Finngården, Säfsenveckan, Skifsendagen

8/7 Privat fest

8/7 Skattlösberg, Luossastugan

7/7 Skattlösberg, Luossastugan

6/7 Skattlösberg, Luossastugan

5/7 Ransbysätter, “Gröna Dalen”, Värmland

5/7 Skattlösberg, Luossastugan

4/7 Skattlösberg, Luossastugan

3/7 Skattlösberg, Luossastugan

2/7 Skattlösberg, Luossastugan

1/7 Skattlösberg, Luossastugan

Juni

30/6 Skattlösberg, Luossastugan

29/6 Skattlösberg, Luossastugan

28/6 Skattlösberg, Luossastugan

27/6 Skattlösberg, Luossastugan

26/6 Skattlösberg, Luossastugan

25/6 Skattlösberg, Luossastugan

24/6 Skattlösberg, Luossastugan

23/6 Skattlösberg, Luossastugan

22/6 Brunnsvik, Brunnsvikarnas vänner

21/6 Skattlösberg, Luossastugan

20/6 Skattlösberg, Luossastugan

19/6 Skattlösberg, Luossastugan

18/6 Skattlösberg, Luossastugan

15/6 Ludvika, Ulrika kyrka, Begravning

10/6 Nås, Vinberget

1/6 Grangärde kapell, Begravning

Maj

30/5 Stollbergs gruvor, Väster Silfbergs vänner, Silfhyttan, Smedjebacken

27/5 Grängesberg, Cassels konserthus med Grängesbergs orkesterförening

April

21/4 Borlänge, Domnarvsgården, Riksvävarnas riksårsmöte

20/4 Smedjebacken, Norrbärke kyrka, kapellet, begravning

15/4 Smedjebacken, Gubbo Folkets hus, tillsammans med Pär Sörman

13/4 Ludvika, Ulrika kyrka, begravning

Mars

24/3 Ludvika, Brunnsvik

23/3 Ludvika, Lyviken, begravning

21/3 Grödinge, SPF, Grödinge bygdegård, tillsammans med Pär Sörman

10/3 Arvika, Stavnäs

2/3 Stockholm, Skogskyrkogården, Heliga korsets kapell, Begravning

Februari

26/2 Helsingborg, Sundspärlan

10/2 Grangärde kyrka, Nils Ferlin programmet tillsammans med Saxdalens Manskör

Januari

30/1 Sunnansjö, SPF

26/1 Smedjebacken, Norrbärke kyrka, begravning

Turnéplan 2017

November

30/11 Borlänge, Liljan, restaurang

27/11 Ludvika, Gammelgården

25/11 Ludvika, Dan Andersson museet, Dan. A program tillsammans med Pär Sörman

20/11 Ludvika, Teaterslagets lokal, tillsammans med Leif Lindström

18/11 Grangärde, Gästgivargård

14/11 Landskrona, Landskrona teatern

6/11 Ludvika, Gammelgården

Oktober

28/10 Borlänge, Fornby Folkhögskola

14/10 Grangärde kyrka, dop

6/10 Ludvika, Ulrika kyrka, Begravning

September

2/9 Sunnansjö, Morhagen

Augusti

30/8 Stollbergs gruvor, Väster Silfbergs vänner, Silfhyttan, Smedjebacken

27/8 Björnhyttan, “Magasinet”, Grängesberg, Friluftsgudstjänst

26/8 Nås Finnmark, Digerliden, Kolmila och tjärdal

20/8 Busstur i Finnmarken med Birgitta Ahrås

19/8 Arvika, Storåsen Bålgård

8/8 Uppsala, Lydinge, Dan Andersson program

6/8 Dan Andersson veckan, Busstur i Finnmarken med Birgitta Ahrås

5/8 Dan Andersson veckan, Ludvika, teaterslagets lokal, tillsammans med teaterslaget och Lasse Nohrstedt

4/8 Dan Andersson veckan, Bränntjärn, Bränntjärnstorpet tillsammans med Daniel Svensson, Jimmy Ginsby

2/8 Dan Andersson veckan, Ludvika, Hammarbacken, tillsammans med teaterslaget och Lasse Nohrstedt

1/8 Dan Andersson veckan, Busstur i Finnmarken med Birgitta Ahrås

Juli

28/7 Filipstad, Nils Ferlin programmet tillsammans med Saxdalens Manskör

27/7 Ludvika, Hammarbacken

15/7 Landskrona, Visfestival

6/7 Ransbysätter, “Gröna Dalen”, Värmland tillsammans med KG Malm och Anders Stävarby

1/7 Privat spelning, Smedjebacken

Juni

24/6 Nås hembygdsgård

17/6 Arvika, Nils Ferlin programmet tillsammans med Saxdalens Manskör

14/6 Grängesberg, Maskinhuset

12/6 Begravning, Grangärde kapell

10/6 Ludvika, Busstur i Finnmarken med Birgitta Ahrås

Maj

13/5 Vika, Falun, Dop

April

11/4 Ludvika, Församlingsgården

Ulla Billquist program med Heidi Baier, Gammals Mats Dahlström,

Jorma Kallela

Mars

22/3 Ludvika, Lillkyrkan, Nils Ferlin programmet tillsammans med Saxdalens Manskör

Januari

27/1 Falun, Vika kyrka, Begravning

Turnéplan 2016

December

18/12 Haffas ungdomsgård, Ludvika

11/12 Stiftsgården, Rättvik, dop, privat

8/12 Restaurang Liljan, Borlänge, “Röda rummet” firar att Bob Dylan får Nobelpriset i litteratur.

November

26/11 Dan Andersson museet, Ludvika

16/11 Lilla London visklubben, Club Bellman, Göteborg

8/11 Nyköping, Nyköpings folkhögskola, Ulla Billquist program med Heidi Baier, Gammals Mats Dahlström,

Jorma Kallela

Oktober

30/10 Nävekvarn, Brukslokalen

29/10 Tjärna huset, Tjärna ängar, Borlänge via Hyresgästföreningen, Musik lördag

1/10 Stockholm, Gamla Stan, Musik valvet Baggen, med Emma Nordin

September

2/9 Smedjebacken, bystugan, Visfestival med Heidi Baier som konferencier

Augusti

27/8 Stora Skedvi, Kolmila

25/8 Dala-Järna kyrka, Nils Ferlin programmet tillsammans med Saxdalens Manskör

10/8 Stollbergs gruvor, Väster Silfbergs vänner, Silfhyttan, Smedjebacken

5/8 Begravning, Norrbärke kyrka

3/8 Sunnansjö, Visafton med Christoffer Lindahl, Hanna Bendz och Stefan Brun

4/8 Dan Andersson veckan, Fredriksberg, Hembygdsgård, “Parlingdagen”

2/8 Dan Andersson veckan, Busstur i Finnmarken med Birgitta Ahrås

Juli

27/7 Malung, “Lisskogsåsen”, Kolmila, “Kultur i tiomila skogen”

22/7 Söderbärke, “Söderbärkemöljan”

17/7 Stockholm, Kungsträdgården, Visfestival

15/7 Privat spelning

6/7 Smedjebacken, “Kyrkans hus,” “Trädgårds träffar i juli”

Juni

21/6 Rättvik, Gammelgården, Cafe´Nyfiket tillsammans med Emma Nordin

11/6 Privat spelning

6/6 Nationaldagsfirande, Ludvika, Stadsparken

Maj

22/5 Smedjebacken, Folkets hus, “Afternoon tea”

21/5 Bröllop, Privat spelning

20/5 Begravning, Grangärde kyrka

18/5 Lilla London visklubben, Club Bellman, Göteborg

14/5 Bröllop, Hörkens kyrka

1/5 Borlänge, Gammelgården, Första Maj firande

April

23/4 Ludvika Ulrika kyrka, “Hela kyrkan gungar”

16/4 Smedjebacken, Norrbärke kyrka, Vårkonsert tillsammans med Smedjebackens manskör

Mars

17/3 Nyköping, NK-Villan

9/3 Gonäs, Folkets hus, Nils Ferlin programmet tillsammans med Saxdalens Manskör

Februari

27/2 Dan Andersson museet, Ludvika

24/2 Grängesberg kyrka, Musikgudstjänst med kyrkokören

16/2 Smedjebacken, SPF årsmöte

5/2 Begravning, Grangärde kapell

Januari

30/1 Säfsen Resort, Fredriksberg, “FINNSAM” (Finnbygder i samverkan,) vinter konferens

23/1 Stockholm, Gamla Stan, Musik valvet Baggen

15/1 Smedjebacken, Folkets hus, Melodramen- “BLOD”

14/1 Begravning, Grangärde kyrka

8/1 Smedjebacken, Folkets hus, Melodramen- “BLOD”

Turnéplan 2015

December

8/12 Borlänge bibliotek med Leif Lindström

November

28/11 Smedjebacken, Meken, Höstkonsert tillsammans med Smedjebackens manskör

26/11 Begravning, Ulrika kyrka, Ludvika

25/11 Gammelgården, Ludvika, Jubileumsfest, Landstinget Dalarna, Västerbergslagen

15/11 Kulturhuset, Svanen, IOGT-NTO, Borlänge

13/11 Dalateatern, Falun, Melodramen- “BLOD”

12/11 Dalateatern, Falun, Melodramen- “BLOD”

5/11 Kopparbergs kyrka, Nils Ferlin program tillsammans med Saxdalens Manskör

Oktober

28/10 Norrbärke kyrka, Smedjebacken, Musik i höstkväll

23/10 Begravning, Grangärde kapell

17/10 Avenyn, Folkets hus, Ludvika, Melodramen- “BLOD”

16/10 Avenyn, Folkets hus, Ludvika, Melodramen- “BLOD”

10/10 Smedjebacken, Folkets hus, Melodramen- “BLOD”

9/10 Smedjebacken, Folkets hus, Melodramen “BLOD”

3/10 Smedjebacken, Folkets hus, Melodramen “BLOD”

2/10 OBS! PREMIÄR! Smedjebackens Folkets hus, Melodramen “BLOD”

September

25/9 Grängesberg, Hyr-Kart, PRO “Pubkväll”

4/9 Smedjebacken, bystugan, Visfestival med Heidi Baier som konferencier

Augusti

29/8 Stora Skedvi, Kolmila

19/8 Grängesberg kyrka, Nils Ferlin program tillsammans med Saxdalens Manskör

16/8 Björnhyttan, Friluftsgudstjänst, “Magasinet” Tema för gudstjänsten- “Ödmjukhet”

12/8 Silfbergs gruvor, Väster Silfbergs vänner, Smedjebacken

9/8 Järnboås, Larsmäss, Finnsjöstrand

8/8 Privat spelning

2/8 Huddunge Hembygdsgård, Huddungedagen

Juli

27/7 Dan Andersson veckan Sunnansjö hembygdsgård med Emma Nordin

26/7 Räfsnäsgården, Ludvika med Heidi Baier “Sommar och Livet”

25/7 Privat spelning

21/7 Cafe´Nyfiket, Gammelgården, Rättvik med Emma Nordin

18/7 Söderbärke, “Söderbärkemöljan”

12/7 Cafe´ Svalbo, Järle, Nora Heidi Baier “Dan Andersson program”

4/7 Dalkarlsberg visfestival med Emma Nordin

2/7 Hammarbacken, Ludvika, lunchkonsert med Heidi Baier

1/7 Wibberbo Bystuga, Hedemora, Vikbygdens intresseförening

Juni

28/6 Bosjökloster Slott och Trädgårdar, Höör. Heidi Baier “Dan Andersson program”

Maj

30/5 Grangärde kyrka, Heidi Baier och Tobbe Norberg spelar och sjunger, bröllop, privat

25/5 Skattlösberg, Loussa stugan

24/5 Sveriges minsta Visfestival – på Wasabryggeriet, Borlänge med Heidi Baier och Per-Arne Larsson, Mats Höjer och Sölve Olofsson, Pelle Lindström, Sanna Ottoson, Henry Wedberg och Katarina Hult, Erika Desirée

14/5 Ulrika kyrka, Ludvika, Dan Anderssons sällskapets vårträff

10/5 Cassels med Grängesbergs orkesterförening Grängesberg

9/5 Företagsgalan, Folkets hus, Smedjebacken

1/5 Första Majfirande, Smedjebacken, Folkets hus

April

24/4 Begravning, Lyvikskapellet, Ludvika

18/4 Räfsnäsgården, Ludvika, Ulla Billquist program med Heidi Baier, Krister Nordström, Göran Israelsson, Per-Arne Larsson

11/4 Tjärna huset, Tjärna ängar, Borlänge via Hyresgästföreningen, Musik lördag

Mars

28/3 Bergsgårdens bygdegård, Falun, Taube sällskapet

25/3 Fornby folkhögskola, med Leif Lindström, Borlänge

11/3 Haffas, ungdomsgård, Ludvika, med Heidi Baier och Per-Arne Larsson

8/3 Hörkens kyrka, Musikcafe´

1/3 Lillkyrkan, Gudstjänst, Ludvika

Februari

21/2 Privat fest

19/2 CTH museet, Borlänge, med Leif Lindström

17/2 Ulrika kyrka, Ludvika, Nils Ferlin programmet tillsammans med Saxdalens Manskör

11/2 Lilla London visklubben, Club Bellman, Göteborg

Januari

30/1 Begravning, privat spelning

28/1 Vänsterhörnet, Borlänge, Boksläpp för Leif Lindström

9/1 Begravning, privat spelning

Turnéplan 2014

3/12 Bälingebibliotek, kultur- och vänförening

28/11 Begravning, privat spelning
27/11 Begravning, privat spelning
15/11 Casselsfestvåning, LIONS Grängesberg
14/11 Begravning, privat spelning
12/11 Huddungeförsamlingshem, Heby

27/10 Dan Anderssonmuseet, Ludvika
24/10 Begravning, privat spelning
22/10 Hela kyrkan sjunger, Grängesbergskyrka
21/10 Allékyrkan, SPF Smedjebacken
15/10 Trivselträff, Grangärdekyrka
10/10 Begravning, privat spelning
3/10 Begravning, privat spelning

27/9 Gubbo, Smedjebacken, Folkets hus, Nils Ferlin programmet tillsammans med Saxdalens manskör
19/9 Begravning, privat spelning
11/9 Begravning, privat spelning

23/8 Saxhyttansbystuga
17/8 Friluftsgudstjänst, sädesmagasinet Björnhyttan
16/8 Bröllop privat spelning
14/8 Future Perfect Festival, Grinda Stockholmsskärgård
13/8 Stollbergsgruvor, Västersilvbergsvänner Smedjebacken
3/8 Dan Anderssonveckan, Loussafesten Skattlösberg, mottager lilla Dan Anderssonpriset
1/8 Dan Anderssonveckan, Knallis mila, tilsammans m. Ellinor Brolin, Görna Israelsson, Tomas Montelius och Gunnar Morén

29/7 Dan Anderssonveckan, Saxdalensfolketshus, Nils Ferlin programmet tillsammans med Saxdalensmanskör
28/7 Dan Anderssonveckan, viskavalkad i Grängesbergsfolketspark
26/7 Dan Anderssonveckan, invigning på Ludvikagammelgård, tillsammans med Göran Israelsson
16/7 Vibberbobystuga, Hedemora
13/7 Gudstjänst, Lillkyrkan Ludvika
9/7 Privat spelning

29/6 Gamla Meken, Smedejbacken
28/6 Dalkarlsbergs Visfestival, Nora
15/6 Karlsborg Götakanal, tillsammans m. Saxdalensmanskör
8/6 Flatenberghytta, Smedjebacken
3/6 LIONS, Ludvika

29/5 IOGT-NTO, Hedemora
23/5 Begravning, privat spelning
22/5 Äldreboende Treskillingen och Solgården, Kopparberg
16/5 Privat spelning

26/4 IOGT-NTO, Kulturhuset Svanen Borlänge
17/4 Begravning, privat spelning

25/3 Disponentvillan Stena Renewable, Grängesberg
24/3 Malungsbibliotek
22/3 Sång- och berättarcafé tillsammans m. Birger Karlsson, Gubbofolketshus
16/3 Gudstjänst, Ulrikakyrka Ludvika
11/3 IOGT-NTO, Kulturhuset Svanen Borlänge
6/3 Peace & Love café, Konst- och kulturkväll tillsammans m. Leif Lindström, Borlänge
3/3 Transtrand bibliotek, Sälen

16/2 Cassels, Fonus minneskonsert, Grängesberg
12/2 Lilla London visklubben Bellman, Göteborg

28/1 SPF, Grangärde Sunnansjö
17/1 Begravning privat spelning



error: Content is protected !!